Kateřina Valachová ČSSD

Ministryně školství 2015-2017

Kateřina

Valachová

Islám do škol? Ani náhodou

    Kdosi se snaží v posledních dnech na facebooku, sociálních sítích a bohužel i v některých novinách, rozšířit, že ministerstvo školství i já osobně, jako ministryně, chceme prosadit „zavádění islámu“ do českého školství. Je to lež.

 

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky se v této věci obrátí na Policii ČR, protože to je za prvé hanebný výmysl, za druhé pomluva a za třetí pokus destabilizovat českou společnost, znepokojit obyvatele této země pomocí zcela lživého tvrzení a očerňovat naše školy. Vím samozřejmě, že podobných „hoaxů“ či tzv. zaručených zpráv, vznikají desítky a že pohnat jednoho autora k odpovědnosti to nezastaví. Ale na straně druhé – když se budeme stále tvářit, že tento a podobní lháři neexistují, může se snadno stát, že naprosto ovládnou veřejný prostor.

 

Tedy nejprve k tomu, zda podporuje ministerstvo a já osobně „zavádění islámu“ do českého školství. Nikoliv, je to absurdní nesmysl, který si onen zoufalec vycucal z prstu. Můj úřad a ani já v žádném případě nepodporujeme průnik žádného náboženství do školních osnov, do výuky, do školního systému. Naprosto mne nenapadá, na základě jakého kroku by to vůbec někdo mohl tvrdit. Pokračujeme ve směřování, které vychází do značné míry z masarykovských tradic, tedy v tradici sekulárního školství. Podle našeho názoru nepatří náboženství do školy vůbec – alespoň nikoliv v tom smyslu slova, že by mělo být součástí systému. Samozřejmě jsou u nás církevní školy, které jsou součástí celé struktury, ale v tomto směru mají zvláštní postavení, které je jasně dané, kdokoliv, kdo dítě do takové školy umístí, je s touto skutečností plně obeznámen a svým rozhodnutím s ní souhlasí. Nicméně české školství je sekulární (bez náboženství) a tak to také bude. Přinejmenším dokud budu ve svém úřadu.

 

Jestli si někdo z „protiislámských aktivistů“, kteří nám tady rostou jako houby po dešti, myslí, že největší ránu islámu dáme, když zakážeme školám vyslovovat slovo islám, pak je to hlupák a chová se jako cenzor.

 

V našich školách nikdo nikomu nevtlouká do hlavy náboženství, nikdo nevnucuje občanský postoj nebo dokonce politický názor. Dokonce je to zakázáno.

 

Je ale bohužel hodně těch, kteří zneužívají téma vzdělávání k politikaření a strašení. A kterým nejvíce vyhovovalo, že se deset let o prioritě vzdělávání dětí, škol, učitelů jenom povídalo - a že jim šlo to povídání nadmíru dobře. Avšak bez valných výsledků. Těm asi vadí, že se zvedá rozpočet školství, dokončuje reforma financování a projednává kariérní řád.

 

To je má práce. To je práce ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Vytvářet férové podmínky pro naše školy, učitele a vzdělávání dětí. Učí totiž učitelé – ne ministři.

 

Vydáno: 8.12.2016

    Kdosi se snaží v posledních dnech na facebooku, sociálních sítích a bohužel i v některých novinách, rozšířit, že ministerstvo školství i já osobně, jako ministryně, chceme prosadit „zavádění islámu“ do českého školství. Je to lež.